*  Neden Logoyu İyi Seçmeliyiz ?
0
Yorum
102
Okunma
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
BU KONUYU DEĞERLENDİR
Görüntüleyenler: 15 Ziyaretçi
Yönetici
*******
Şuan Çevrimdışı
{YÖNETİCİ}
39
(Mesajlar)
37
(Konular)
29-10-2019
(Kayıt Tarihi)
0
(Rep Puanı)
#1
30-10-2019, Saat: 17:49 (Son Düzenleme: 30-10-2019, Saat: 17:52, Düzenleyen: admin.)
Neden logoyu iyi seçmeliyiz sorusunun cevabı aslında çok basittir. Logolar şirketinizi, firmanızı veya bireyi en kısa bir şekilde net ve öz olarak kısaca özetler. Logonuzun geçtiği yerlerde siz, adınızın geçtiği yerlerde ise logonuz akıllara gelecektir. Kaliteli ve anlaşılabilir logo kullanımı, kullanıcı nezdinde çok büyük olumlu düşüncelere yol açacaktır. Yolculuğunuza başlamadan logonuzu tasarlatmak markalaşma anlamında size yardımcı olacaktır. Kalitesiz ve saçma logo kullanımı sizi ürünlerinizde, sosyal medya hesaplarınızda, internet sitenizde veya kurumsal firmanızda temsil edeceği için güven sarsılmasına sebep olabilir. Neden logoyu iyi seçmeliyiz sorusunun cevabını kısaca verdik.

Şimdi ise logonuzu seçmek için yardımcı maddeleri net şekilde sıralayalım;

Basit ve Sade Seçilmelidir.

Yaptığınız veya yaptırdığınız logonun net, anlaşılabilir ve basit olmalıdır. 
Basit ve sade logo seçimi akılda kalıcılığı kolaylaştırır. Kullanıcı nezdinde pozitif bir olumlu dönüş sağlar. Bu yüzden karmaşık logo içeriklerinden ve ikonlardan uzak durmalısınız. Dünya çapında büyük markalara göz attığımızda olabildiğince sade ve vermek istenen mesajı net verdiğini görebilirsiniz. Sizin de tercihlerinizi bu şekilde yapılandırmanız kurumsallaşma olarak en büyük adımı atmanızı sağlayacaktır.

Akılda Kalıcılığın Önemi

Logo kullanırken önem vermeniz gereken en önemli konu akılda kalıcılıktır. Kolaylıkla akılda kalabilen logo, kullanıcılarda markalaşma yapısı düşüncesini ortaya koyar. Kullanıcı logonuzu hatırladıkça algısı değişecek ve marka düşüncesini yapılaştıracaktır. Logo tasarımınızı akılda kalıcılığı dikkate alarak yaptırmak markanızın yapıtaşlarından biri olacaktır.

Hedef Kitle Seçimi

Tasarımınızı yaparken hedef kitle seçiminizi dikkatli yapmanız gerekmektedir. Logonuzun rengini hedef kitlelere göre seçmek bunların en başında gelir. Örneğin Coca Cola markasının logosunun rengini değiştirelim ve bir göz atalım. Logo eski baskınlığını kaybetmiş olur ve ürüne ulaşma ihtiyacını iletmez. Bu yüzden logomuzdaki renk seçimlerine fazlasıyla önem vermeli ve akılda kalıcılığı arttırmalıyız.

Logoda Çok Yönlülük

Tasarladığınız veya tasarlattığınız logonun uzun soluklu olması gerekmektedir. Yani günümüzde kullandığımız logo birkaç seneye rağbet görmeyebilir. Demek istediğimiz logonuzun herhangi bir döneme hitap etmemesi gerekiyor. Logonun uzun soluklu olması kullanıcı tarafında marka algısını sağlam bir şekilde kurar. Bu sebepten dolayı logonuzun gelecek yıllara hitap etmesi ve akılda kalıcı olması gerekiyor.

Font Seçimi

Tüm yazı fontlarının kendine has bir özelliği ve duruşu vardır. Logoya yakışan bir font kullanımı verdiğiniz hizmetin alıcılığını arttırabilir. Font seçimine gelecek olursak nasıl seçim yapmamız gerektiğine bir göz atalım. Öncelikle Kurumsal ve yapısal bir kimlik oluşturmak istiyorsanız baskın, sert ve doymuş bir font kullanmanız sizin için bir artı sağlayacaktır. Eğlenceli kişiliğini yansıtacak iseniz yuvarlak köşeli, hafif bir font seçimi yapmanız sizin açınızdan çok daha iyi olacaktır.

Rakip İncelemesi

Sanırım kimse rakiplerinin logosunu taklit etmek istemez. Bu en son yapmak istediğiniz şeylerden biri olmalıdır. Ancak onlardan inceleme yaparak ipucu almanın kimseye zararı olmaz. Rakip incelemesi yaparak gördüğünüz eksikleri veya artıları gözden geçirebilirsiniz. Hazırlık yaparken kararlarınızı net şekilde vermek için bu olay olduğunca işinize yarayacaktır.


Hızlı Menü: