*  İnternetten Gelen Dijital Tehlikeler
0
Yorum
140
Okunma
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
BU KONUYU DEĞERLENDİR
Görüntüleyenler: 9 Ziyaretçi
Yönetici
*******
Şuan Aktif
{YÖNETİCİ}
39
(Mesajlar)
37
(Konular)
29-10-2019
(Kayıt Tarihi)
0
(Rep Puanı)
#1
30-10-2019, Saat: 17:48
İnternetten gelen dijital tehlikeler

İnternet hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline geldi. Artık alışverişimizi, kredi kartı ödemelerimizi ve rezervasyonlarımızı internet üzerinden yapar hale geldik.
Hayatımızı kolaylaştıran bu aracın bize sağladığı iyi yanlarının haricinde kötü tarafları da bulunuyor. Peki, internetten gelen dijital tehlikeler neler? Bu tehlikelerden uzak durmak için neler yapılmalı?

Virüsler

İnsanlar için en önemli olan tehlike virüslerdir. Bilgisayarınıza ve telefonlarınıza zarar veren bu virüsler, zararlı kodlar ve programlamalar içerir. Doğrudan veya dolaylı yoldan bilgisayara bulaşan virüslerin en bilindikleri trojan, solucan ve musallat virüsleridir. Usb bellekler, yerel ağlar ve güvenli olmayan sitelerden indirilen dosyalar sayesinde bilgisayarınıza bulaşan bu virüsler, verilerinizi silebilir. Hatta kişisel olan bilgilerinizi kopyalayarak bir başkası ile paylaşabilir. Bu virüsler fark edildiği zaman hemen bilgisayardan silinmelidir.

Casus Yazılımlar

Bilgisayarınızdan bilgi toplamak amacıyla oluşturulmuş olan yazılımlardır. Virüslere çok benzeyen casus yazılımlarının en bilinenleri malware, spyware, adware’dir. Bu yazılımlar bilgisayara bulaştıklarında hesap bilgilerini ve internet üzerinde gezdiğiniz yerleri zararlı kişi ve kuruluşlara bildirir. Arka planda çalışarak bilgisayarınızı yavaşlatan bu yazılımlar fark edildiği zaman hemen temizlenmelidir.

Hackerlar

Bilgisayar konusunda derin bilgilere sahip olan hackerlar bilgisayarlara ve telefonlara erişim sağlayarak sizin kişisel bilgilerinizi çalarlar. Daha sonra sizden para talep ederler yapmazsanız elindeki verileri yayınlayacaklarını söylerler. Böyle durumda sakin olup hemen polise başvurmalısınız.

İnternet üzerinde karşılaşabileceğimiz başka tehlikeler

İnternet insanlara dolaylı yoldan da zarar verebilir. Mesela izlediğiniz bir video sizin ruhsal durumunuzu bozabilir ve sizi hayattan soğutabilir. Sosyal ağlar üzerinde ya da internette herhangi bir sitede paylaştığınız bilgiler size karşı kötü amaçlı kullanılabilir.

Dijital tehlikelerden nasıl korunulur

Her şeyden önce bilgisayarınıza bir antivürüs programı yüklemelisiniz.
İnternet üzerinde tanıştığınız kişilere çok güvenmemelisiniz.
Her web sitesine kişisel bilgilerinizi vermemelisiniz. Sadece güvenli web sitelerine kişisel bilgilerinizi verebilirsiniz.
Bilindik olan web sitelerinden alışveriş yapınız.
Her siteden indirme yapmayınız. Çünkü indirdiğiniz dosya virüslü olabilir.
Çocuklarınızı internetteki tehlikeden korumak için ebeveyn kontrollü yazılımları tercih etmelisiniz.
Kullandığınız bütün yazılımların lisanlı ürünler olduğuna dikkat etmelisiniz.


Hızlı Menü: